undo
AbradAb
Historia


obraz

Marcin AbradAb Marten (ur. 12 listopada 1978) – polski raper i producent muzyczny. Marcin Marten znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym Kaliber 44, którego był współzałożycielem. Od 2002 roku prowadzi także solową działalność artystyczną tworząc muzykę na pograniczu hip-hop, rap oraz reggae.

Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych objawił się hardcore psycho-rap, polska scena muzyczna przeżyła trzęsienie ziemi. Psychodeliczne rymy zburzyły zastane schematy i wlały potężną dawkę nowości w uszy i umysły. Jednym z ludzi, którzy odpowiadają za tę muzyczną rewolucję, jest AbradAb – współtwórca hardcore psycho-rapu i jeden z założycieli formacji rapowej Kaliber 44.

.

AbradAb wraz z Kalibrem 44 sięgnął po najważniejsze nagrody polskiej fonografii. Zaczęło się od nominacji do Fryderyka dla debiutanckiego krążka Księga Tajemnicza – Prolog (1996), następnie album W 63 minuty dookoła świata (1998) otrzymał status złotej płyty, z kolei za „3:44” (2000) zespół doczekał się Fryderyka za najlepszy album hip-hop w Polsce. Utwór Konfrontacje z tego albumu przez ponad 200 tygodni utrzymywał się na liście przebojów Radiostacji, ustanawiając tym samym rekord dla polskiego hip-hopu.

W roku 2000, po wydaniu trzeciej płyty i siedmiu latach obecności na scenie, Kaliber 44 zawiesił działalność. W tym momencie AbradAb był już legendarną postacią polskiego hip-hopu. Mając za sobą doświadczenie w rapowym składzie, który zmienił oblicze polskiej muzyki, zdecydował się na karierę solową. Solowe wcielenie AbradAba to także nowa stylistyka: hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów, z wyraźnymi wpływami funku oraz reggae. Zniknęły charakterystyczne dla Kalibra 44 mroczne brzmienia, pozostał oryginalny styl i przemyślane teksty.

Czerwony Album (2004) to pierwsza solowa płyta, za którą AbradAb odebrał Fryderyka w kategorii najlepszy polski album hip-hop. Teledysk do utworu Rapowe Ziarno 2. Szyderap otrzymał nagrodę MTV oraz Yacha Publiczności . Na płycie po raz pierwszy pojawili się goście: Gutek, Tede oraz WSZ & CNE. Pochodzące z tego albumu utwory jak: Miasto Jest Nasze czy Rapowe Ziarno 2. Szyderap szturmem zdobyły publiczność i na stałe zapisały się w klasyce hip-hopu.

W 2005 roku pojawił się drugi album Emisja Spalin który dość nieoczekiwanie ujrzał światło dzienne. Znalazł się tutaj utwór Rap to nie zabawa już z gościnnym udziałem Joki i DJ Feel-X'a. Między czasie Kaliber 44 reaktywował się na kilka koncertów.

W 2008 roku ukazał się trzeci solowy album AbradAba Ostatni Poziom Kontroli. Album łagodny i dojrzały. Muzycznie urozmaicają go żywe instrumenty, wnoszące spontaniczność niedostępną suchym bitom. Rapowa finezja AbradAba połączona z indywidualizmami gości wydała na świat płytę o jednolicie wysokim poziomie.

4 października 2010 wyszła czwarta solowa płyta, Abradabing. Warstwą muzyczną i producencką zajął się raper O.S.T.R., zaś za większość skreczy odpowiedzialny jest DJ Feel-X. Album był promowany utworem Mamy królów na banknotach. Płyta zadebiuowała na 19 miejscu listy OliS w Polsce. Album otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii album roku hop hop/r'n'b/reggae.

Piąty solowy album Extravertik pojawił się na rynku 21 kwietnia 2011 roku nakładem własnej wytwórni Inna-My-Twórnia. Na albumie gościnnie wystąpił starszy brat Abradaba – Joka. Krążek został nagrany wspólnie z zespołem, który towarzyszy Abradabowi na scenie od wielu lat, dzięki temu płyta zyskała bardzo oryginalne brzmienie. Abradab nieprzerwanie koncertuje dając występy na terenie całego kraju ale także za granicą m.in. w USA, Anglii, Irlandii, Niemczech, Czechach czy Francji. Był również gwiazdą cyklu Męskie Granie w latach 2010 i 2011 występując na jednej scenie z VooVoo i Maciejem Maleńczukiem, z którymi nagrał utwór promujący trasę w 2010 roku.

Tekst: Lion Stage Management


bar

Albumy


1. Czerwony Album - pierwsza solowa płyta Abradaba, wydana przez S.P. Records dnia 8 czerwca 2004. Gościnnie brali w niej udział m.in. Gutek, Tede oraz WSZ & CNE. Nagrania dotarły do 14. miejsca listy OLiS. W 2004 roku album został wyróżniony nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego Fryderykiem w kategorii "najlepszy album hip-hop/R&B". Pochodzący z albumu utwór pt. "Miasto jest nasze" znalazł się na 65. miejscu listy "120 najważniejszych polskich utworów hip-hopowych" według serwisu T-Mobile Music.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Domino
 2. Miasto jest nasze feat. Gutek
 3. Poprawny wokal
 4. Tu mam swój skład (Baku Baku) feat. WSZ & CNE
 5. Idealnie
 6. Piosenka o G.
 7. Rapowe ziarno 2 (Szyderap) feat. Gutek
 8. ... (Indios Bravos RMX)
 9. Noc całą feat. Frenchman
 10. Lubiędobre feat. Gutek
 11. Państwo jest nasze feat. Gutek, Tede
 12. Chobcy
 13. ...

2. Emisja Spalin - druga solowa płyta Abradaba. Wydana została 1 grudnia 2005 r. Gościnnie brali w nim udział Joka, Gutek, Numer Raz, Czarne Złoto. Nagrania dotarły do 38. miejsca listy OLiS. W 2006 roku album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii najlepszy album hip-hop/R&B.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Dźwięk
 2. Emisja spalin
 3. Rap to nie zabawa już feat. Joka
 4. Nieśmiertelność (muzyka daje)
 5. 38 mln ziomów
 6. Hasło
 7. Kumam feat. Numer Raz, Gutek
 8. Augustus (dla mojej córki kawałek)
 9. Kiedy zaczynasz feat. Czarne Złoto
 10. Zielona eminencja
 11. Pętla
 12. Emisja spalin (IGS Rmx)
 13. Pozdro pozdro

3. Ostatni Poziom Kontroli - trzecia solowa płyta Abradaba. Wydana została 3 października 2008 r. Gościnnie brali w nim udział Gutek, DJ Feel-X, DJ Bart, Grubson, Marika, JareX, Losza Vera, IGS. Nagrania dotarły do 42. miejsca listy OLiS. W 2009 roku album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii najlepszy album hip-hop/R&B.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Raz dwa raz dwa feat. Gutek
 2. Intro
 3. Dżungla
 4. Zaskocz mnie
 5. Prywatny wszechświat
 6. Dla każdego jego raj feat. Losza Vera
 7. Leszcze w grze
 8. Liwing la wida zajebiste
 9. Odór feat. GrubSon
 10. Minimum
 11. Szukam cię pod swój rytm feat. Marika
 12. Rachuj do pięciu
 13. Fanatyk feat. JareX
 14. Ciężko jest żyć lekko feat. Gutek
 15. Opk

4. Abradabing - czwarta solowa płyta Abradaba. Wydana 4 października 2010 r.. Warstwą muzyczną i producencką zajął się raper O.S.T.R., zaś za większość skreczy odpowiedzialny jest DJ Feel-X. W tworzeniu albumu gościnnie udział brali: Koniu, Abdul, Frenchman, O.S.T.R., DJ Haem, Cadillac Dale oraz Gutek. Album był promowany utworem Mamy królów na banknotach. Płyta zadebiutowała na 19. miejscu listy OLiS w Polsce. Album otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii album roku hip hop/r'n'b/reggae.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. ON
 2. Usłysz mój głos 2010
 3. Mamy królów na banknotach
 4. Zawalidroga
 5. Dzik feat. Koniu & Abdul
 6. Choć na słowo
 7. Globalne ocieplenie
 8. Gniew feat. Frenchman
 9. Czy słyszycie (skit)
 10. Czuję się jak feat. O.S.T.R., DJ Haem
 11. Śmierć wielu serc
 12. Yo yo
 13. Więc wiedz feat. Cadillac Dale
 14. Język giętki feat. Gutek
 15. Spadam
 16. Autro

5. Extravertik - piąty solowy album polskiego rapera Abradaba. Został wydany 21 kwietnia 2012 roku nakładem własnej wytwórni Inna-My-Twórnia. Na albumie gościnnie wystąpił tylko starszy brat Abradaba - Joka.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. IntroVertik
 2. Pół na pół
 3. Kiedywejde
 4. Dzikołaj
 5. O mamo!
 6. Więcej słów
 7. ExtraVertik
 8. Ostrzegawczy strzał
 9. Moje demony feat. Joka
 10. Na wszystko przyjdzie czas
 11. Sprawiedliwość
 12. OutroVertik


bar

Strony artysty
bar

Posłuchaj