undo
Bakshish
Historia


bakshish

Zespół - BAKSHISH - powstał wiosną 1982 r. w Kluczborku na bazie kilku lokalnych zespołów. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rock-steady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Rok 1982 oprócz koncertów w całym kraju przyniósł pierwsze sukcesy - awans do finału i pierwszej dziesiątki w konkursie Kto najlepszy w tym Rocku?.

Rok później (1983) znów pierwsza dziesiątka - tym razem w Jarocinie. Popularni i obecni na wszystkich ważniejszych koncertach rockowych, nie otrzymali żadnych propozycji od firm płytowych. Wielu muzyków pozbawiło to entuzjazmu i chęci do grania, co spowodowało, że przez zespół Czarna Droga, obok takich zespołów jak Tilt, Armia, Moskwa i innych na płycie FALA wydanej w 1985 roku. Niewątpliwie było to dużym sukcesem znaleźć się na najbardziej kultowej płycie lat osiemdziesiątych.

W 1991 roku odbyli swoją pierwszą trasę po Niemczech, gdzie nagrali kolejne piosenki. Na potrzeby tej trasy wydali kasetę demo pt. Open Your Heart zawierającą piosenki ze studia w Opolu i pierwsze próby twórczego podejścia do dubu, ale ich prezentacja firmom płytowym nie przynosi żadnych efektów.

Po 10 latach istnienia w 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszą płytę One Love, która sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.

Dwa lata później - w 1994 roku - przy wsparciu producenta Felixa Woltera z niemieckiej formacji reggae The Vision nagrali album Eye. Zagrali wiele koncertów w ramach promocji płyty, wśród których znalazł się niezapomniany występ dla kilkunastu tysięcy osób w trakcie Dni Chaosu w Hanowerze, w samym środku walk pomiędzy policją, a anarchistami.

bakshish

Ze względu na chorobę wokalisty Jarexa grupa musiała niestety potem ograniczyć koncertową aktywność. W 1996 roku w domowym zaciszu Jarex stworzył, pierwszy w Polsce projekt techno-dubowy Tabu Duby, który doczekał się już trzech wydawnictw.

Ostatnią jak do tej pory płytą wydaną przez Bakshish jest album B-3 wydany w 2000 roku. W 2007 roku podczas Ostróda Reggae Festiwal Bakshish w towarzystwie wielu gości zagrał pamiętny koncert z okazji 25-lecia istnienia.

Na przestzeni lat wydali cztery albumy, ich znaczenie jest niepodważalne. Obecnie Bakshish, prowadzony przez założyciela i lidera Jarka Jarexa Kowalczyka. Znowu koncertują, po ponad rocznej przerwie, a podczas występów obok klasyków usłyszeć można nowe kompozycje.Przez lata przez Bakshish (kiedyś Bakszysz) przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej.

Bakshish w 2010 r. w zmienionym składzie rozpoczął regularne próby i koncerty. Szybko rozpoczęła się praca nad nowymi utworami i nową płytą. I-4-VER to czwarty oficjalny i autorski album zespołu, tak bardzo wyczekiwany przez fanów i środowisko muzyczne. To nowa płyta na nowe czasy. Znajdują się na niej kompozycje utrzymane w klimacie dub-reggae-soul-jazz. Zespól posuwa się do odważnych eksperymentów muzycznych. Nagrany w Studio M Radia Opole album został ukończony w Pro Silesia Studio Radka Wociala, który wraz z Jarexem i Krzysztofem Niedźwieckim stał się współproducentem albumu. Do finalnego mixu i masteringu zaangażowano ekipę częstochowskiego studia Radioaktywni.bar

Albumy


1. One Love - debiutancki album jednaj z najstarszych i najdłużej działających zespołów reggae w Polsce. Album został wydany dopiero p o 10ciu latach istnienia zespołu - był to rok 1992.Płyta została wydana w studiu Złota Skała. Płyta sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Life
 2. Rocket
 3. Czas
 4. Gravitation
 5. Samotność
 6. Man & Woman
 7. Illegal?
 8. Manifestation
 9. Good Life
 10. Worker
 11. Respect
 12. Do U Know
 13. Good Life (extended version)

2. Eye - druga płyta zespołu Bakshish wydana w 1994 roku przy wsparciu producenta Felixa Woltera z niemieckiej formacji reggae The Vision. Płyta powtórzyła sukces debiutu, a Bakszysz (Bakshish) po kilkunastu latach istnienia miał wreszcie możliwość funkcjonowania na rynku oficjalnym.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Intro
 2. Feelin
 3. Non sens
 4. Trzymaj się
 5. Arise
 6. Słuchaj mnie
 7. Kfas
 8. High agents
 9. We no dead
 10. 4-U
 11. Dyskryminacja
 12. Pol-ska
 13. Letarg
 14. Gdzie jesteś
 15. BONUS TRACK:

 16. I want to know
 17. Żyjąca muzyka
 18. Kfas no breaks mix
 19. Outro

3. B-3 - kolejna płyta wydana w 2000 roku, której nagrania dokonano w studiu Radia Opole. Przygotowywane przez kilka lat piosenki zaskakują przebogatą aranżacją, a z pomocą elektroniki studyjnej uzyskują nową jakość. Melodyjność poszczególnych piosenek i łatwość w mieszaniu wielu muzycznych gatunków, znakomicie współgra z odważną wizją producencką Jarexa.

Płyta B 3, tkwiąca korzeniami w muzyce reggae, pokazuje, że BAKSHISH wyznacza w tej muzyce nowe obszary. Dzięki temu śmiało można uznać B 3, że jest jedną z najciekawszych propozycji w polskiej muzyce.

Album zawiera wszystko to, co się nagromadziło w muzykach przez kilka lat spotykania się z fanami na koncertach. Dlatego żartobliwe twierdzą, że testowali ten materiał na swych licznych wielbicielach. Gościnna atmosfera studia nagraniowego w Polskim Radio Opole dała możliwość bezstresowej pracy produkcyjnej. Rozciągnięte w czasie sesje umożliwiły korektę błędów i dopieszczenie nagrań.

Członkowie zespołu BAKSHISH po nagraniu B 3 powiedzieli: Wierzymy, że efekt naszej pracy Was usatysfakcjonuje. Bądźcie wolni, również dzięki naszej muzyce.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. In - tro
 2. Jak łzy
 3. B 3
 4. One Love
 5. Lonely
 6. My Music
 7. Reflex
 8. Getting Hard
 9. Never Forget
 10. Don't Blame Me
 11. Gangstars
 12. Nowa sytuacja
 13. I Am There
 14. Stay At Home
 15. Daj mi siłę

4. I-4-VER - to czwarty oficjalny i autorski album zespołu Bakshish. Jak często się określa to nowa płyta na nowe czasy. Krążek zawiera kompozycje utrzymane w klimacie dub-reggae-soul-jazz. Nie zabrakło na nim odważnych eksperymentów muzycznych połączeń i pozornie odległych podróży stylistycznych czego efekty możecie sprawdzić słuchając promomixu. Więcej na I-4-VER

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Drogi nasze
 2. Alarm
 3. Ostatnia szansa
 4. Safety place
 5. 1 Kropla
 6. Day by day
 7. Opty-mistyk
 8. I-boat
 9. Sobą być
 10. Złodziej
 11. Nobody's perfect
 12. Bezpiecznie


bar

Skład


 • Jarek JAreX Kowalczyk - wokal
 • Radek Wocial - keyboard, wokal
 • Monika Biczysko - wokal, klawisze, saksowaon
 • Mariusz Mario Tolo Litner - gitara, wokal
 • Krzysztof Niedźwiecki - gitara, wokal
 • Andrzej Rak - perkusja
 • Damian Poprawa - bass


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj