undo
Bethel
Historia


bethel

Zespół Bethel powstał we Wrocławiu w grudniu 2006 roku dzięki Grzegorzowi Wlaźlak. Początkowo grupa działała pod nazwą Sacrum skupiał trzy osoby, które połączyła miłość do muzyki i chęć wspólnego tworzenia.

Kolejne próby i koncerty przynosiły zmiany w składzie, który w rekordowym okresie tworzyło 11 młodych osób. W tym czasie ewoluowała też twórczość Bethel, cały czas jednak czerpiąc z muzyki reggae i rozmaitych jej podgatunków. Zmianie uległa również nazwa zespołu na Bethel, zaczerpnięta przez wykonawców z Biblii.

Dziś na koncertach Bethel można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie. Zespół najlepiej czuje się właśnie podczas energetycznych występów na żywo. Ponad 150 koncertów po całej Polsce i za granicami państwa mówi samo za siebie. Przełomowy moment to trasa POSITIVE BETHEL TOUR 2010, która liczy 80 koncertów.

Grzegorz Wlaźlak

Bethel może poszczycić się wieloma osiągnięciami oraz nagrodami zdobytymi na polskich festwialach. W 2007r. zajął III miejsce na "Rock Style Festiwal" organizowanym w Oleśnicy. Rok później, w II edycji tego festiwalu, zdobył II miejsce. W czerwcu 2009r. Bethel uzyskał wyróżnienie w VII edycji festiwalu "Around The Rock" organizowanego w Czerwionce-Leszczynach. W maju 2010r. na GrandPrix (FAMA) we Wrocławiu zespół został odznaczony jako osobowość i zdobył nagrodę publiczności. W lipcu tego samego roku zespół wygrał cieszący się dużym uznaniem festiwal "Reggae na Piaskach" w Ostrowie Wielkopolskim. Miesiąc później uzyskał tytuł Honorowego Laureata Festiwalu Fama w Świnoujściu jako wyróżnienie za wysoki poziom swoich prezentacji.

Zespół 13.11.2010 roku wydał debiutanką płytę pt: "Muzyka Serc". Krążek uzyskuje bardzo dobre opinie na szerokim rynku muzycznym. Bethel w 2011 znowu odbywają ogromną trasę koncertową.

W styczniu 2012 po zaproszeniu Jurka Owsiaka, Bethel wystąpił na głównym WOŚP'ie pod Pałacem Kultury oraz w Studio na Woronicza. Oba te wydarzenia były transmitowane w głównym wydaniu Wiadomości (TVP1), TVP2 oraz na owsiak.net. 9 stycznia 2012 Bethel zagrał koncert w Radiowej Czwórce rozpoczynając sezon dziesiątkami koncertów. 20 czerwca Bethel zagrał razem z Gentleman'em, królem reggae, 3 sierpnia na dużej scenie Przystanku Woodstock (wygrana złotego Bączka (najlepszy koncert Sceny Folkowej XVII Przystanku Woodstock 2011)). 24 sierpnia zespół wystąpił na jednym z największych Festivali Reggae w Polsce, Regałowisko 2012 w Bielawie.bar

Albumy


1. Muzyka Serc - jest to debiutancki album polskiego zespołu Bethel. Wydawnictwo ukazało się 13 listopada 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej Lou & Rocked Boys. Krążek uzyskuje bardzo dobre opinie na szerokim rynku muzycznym.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Energia
 2. Muzyka Serc
 3. Kochaj Życie
 4. Love Song
 5. Zabrali mi skrzydła
 6. Przeklęte miasto
 7. Stacja Babilon
 8. Nieścisłości
 9. Otwieraj
 10. Jesteś moim życiem
 11. Skafander
 12. Zittauer Dub1.Dobrze, że jesteś - to tytuł drugiego, studyjnego krążka wydanego przez wrocławską grupę BETHEL. Najnowszy album jest odbiciem ponad siedmiu lat intensywnego koncertowania, podczas których załoga zdobywała niewiarygodny bagaż doświadczeń.

12 utworów, znajdujących się na tej płycie obfituje w nowe pomysły i ciekawe aranże, którymi zespół chciałby się podzielić zarówno ze starymi fanami, jak i z osobami, które usłyszą go po raz pierwszy. Ponad dwa tygodnie spędzone na intensywnej pracy w gdańskim studio Custom34 oraz sumienna praca wszystkich osób zaangażowanych w powstanie tego krążka sprawiają, że w Waszych rękach znalazło się dokładnie to, co BETHEL chce Wam przekazać.

Oprócz utworów, które można już było usłyszeć na koncertach, na płycie znajdują się także zupełnie nowe kompozycje. Zawartość drugiej płyty zespołu BETHEL po raz kolejny stanowi istną mieszankę gatunków: od pulsującego roots reggae, poprzez energiczne ska, kończąc na solidnych brzmieniach w klimacie raga. Ponownie dołożono wszelkich starań, aby zawrzeć na płycie potężną dawkę energii, którą BETHEL zapewnia podczas wszystkich swoich koncertów.

Nie brak, również, niespodzianek takich jak gościnny występ kolegów z zespołu Enej oraz potężne głosy, których użyczyli członkowie Luxtorpedy. Zarówno warstwa muzyczna, jak i tekstowa to nie tylko zaproszenie do wspaniałej zabawy, ale także ukazanie, jak ważny w naszym życiu jest drugi człowiek.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Dobrze, że jesteś
 2. Jedna miłość feat. Luxtorpeda
 3. Czas wspomnień
 4. Cuda
 5. Rzeki
 6. Noc feat. Lolek i Mynio (Enej)
 7. Nie oddam Cię
 8. We Wanna Fight
 9. Trzeźwy umysł
 10. Pomiędzy niebem, a ziemią
 11. Sam na sam
 12. Tyle dróg


bar

Skład


 • Grzegorz Wlaźlak - wokal, gitara
 • Magda Dachowska - gitara basowa
 • Robert Dachowski - perkusja
 • Marcin Drab - conga, perkusjonalia
 • Konrad Możdżeń - djembe, darbuka, perkusjonalia
 • Marcin Drab - klawisze
 • Piotrek Zarówny - trąbka


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj