undo
Bongostan
Historia


bongostan

Zespół Bongostan powstał zimą 2009 roku w Opolu. Początkowo skałd zespołu tworzą Paweł Kinder oraz Daniel Bugla, którzy swoimi pomysłami nadają kierunek rozwoju przedsięwzięcia. Pojawiają się pierwsze utwory, a wraz z nimi do projektu dołączają nowi ludzie. W kwietniu pomysł zostaje okraszony nazwą Bongostan, a nico później pojawia się demo zawierające 4 utwory oraz gitarzysta Krzysiek Ogiela. Zespół przechodzi od tego momentu wiele zmian składu począwszy od sekcji rytmicznej, którą wspiera Wojtek Zalewski na basie oraz Rafał Klimek (trąbka) i Krzysiek Dyga (saksofon).

W sierpniu 2010 roku do Bongo ekipy dołącza klawiszowiec Kamil Majewski oraz perkusista Bartek Drozd. Jest to moment, w którym krystalizuje się skład zespołu co skutkuje podjęciem decyzji o nagraniu debiutanckiej płyty oraz pospolitym ruszeniem w temacie koncertów. Tych w przeciągu niespełna 4 miesięcy zespół zagrał blisko 40. W październiku 2010 roku ruszają nagrania, które radykalnie zmieniają charakter dotychczasowych płodów muzycznych.

Marzec 2011 roku okazuje się być nie lada przełomem. Wtedy też Bongostan startuje na Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu i zostaje uhonorowany możliwością występu na Piastonaliach 2011 oraz zagraniem utworu "Nie muszę musieć" na jednej scenie wraz z ich autorem - Wojciechem Waglewskim (Voo Voo) podczas jego koncertu. Niedługo po tym Bongostan zagrał pierwszy koncert w Radiu Opole przed, którym do zespołu (jeszcze podczas nagrań) dołączyła Kinga Berkowicz nadając kobiecą dłonią ogłady szalonej ośmio osobowej załodze.

Nie próżnując Bongo ekipa przy współpracy z wydawnictwem Lion Stage Records, w styczniu 2012 roku wydała swoją pierwszą, debiutancką płytę pt. "Rasta Kasta".

Dotychczasowe duże i małe osiągnięcia:

 • wyróżnienie podczas finału Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu + wspólny występ z Wojciechem Waglewskim oraz zespołem VooVoo / marzec 2011
 • I miejsce podczas opolskich eliminacji FAMA 2011 / kwiecień 2011


bar

Albumy


1. Rasta Kasta - 11 stycznia 2012 roku ukazała się długo oczekiwana płyta zespołu BongoStan. Singlem promującymi album był utwór o tym samym tytule. Debiutancki krążek opolskiej grupy to reggae w najróżniejszych barwach, od klasycznych jamajskich rytmów po dub i modern roots. Nie brakuje też mocniejszych rockowych elementów. Album został wydany z ramienia wydawnictwa Lion Stage Records.

Dwanaście utworów zgromadzonych na płycie to bomba energetyczna krążąca wokół tematów takich jak życie, miłość czy wolność, a wszystko to w połączeniu z precyzyjnie dopracowanym dźwiękiem zgrywa się w jednolitą muzyczną całość.

Nie przypadkowo w tekstach powraca motyw Boga Jah, który według Jamajskiego Ruchu Rastafari, opiekuje się światem doczesnym, dbając o swoich wyznawców. Rastafarianie, wierzą, iż nauki cesarza Haile Selassie I poprowadzą wszystkie ludy do "Ziemi Obiecanej", w której nie będzie już bólu i niesprawiedliwości jedynie miłość i wzajemne zrozumienie. Takie też przesłanie przewija się w większości utworów zgromadzonych na płycie.Energia oraz naturalna umiejętność komponowania przebojowych, wpadających w ucho utworów to niewątpliwe cecha, którą skład zespołu opanował bezbłędnie i niepodważalnie.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Rasta Kasta
 2. O Lord
 3. No i co
 4. Wyrwać z zapomnienia
 5. Ludziska
 6. Miłość
 7. Po co
 8. Liścia Kiść
 9. Narzeczona
 10. Raj
 11. Zmieniaj Mnie
 12. Fears
 13. Teledysk (video) Rasta Kasta


bar

Skład


 • Kinga "Berka" Berkowicz - wokal
 • Paweł "Gaweł" Kinder - wokal
 • Bartek "Czeczen" Drozd - drums
 • Krzysiek "Yogi" Ogiela - gitara
 • Krzysiek Dyga - saksofon
 • Michał Denisiuk - saksofon
 • Piotr Mrossi - trąbka
 • Kamil "Bzyq" Majewski - pianino
 • Wojciech "Wojciu" Zalewski - bass


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj