undo
NAZWA
Historia


gural

DonGURALesko to właściwie Piotr Górny (ur. 9 grudnia 1980 w Poznaniu), znany także jako Gural, DJ Dziadzior, Dziadzia Giovanni. Raper, który działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1995 roku i jest członkiem takich grup muzycznych jak Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW.

DonGURALesko współpracował z takimi wykonawcami jak Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Kasta, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Grubson czy Pezet. Gural jest bez wątpienia postacią nieprzeciętną na polskim rynku muzycznym. Jego głos i znakomite flow zjednały pochodzącemu z Poznania raperowi wielu sympatyków. Nie należy jednak zapominać, że braggadocio, którego jest zwolennikiem, a także bezkompromisowość, mówienie bez ogródek o pewnych sprawach przysporzyły mu wielu wrogów.

Twórczość DonGURALesko zaliczana jest do nurtu braggadocio (bragga). W tekstach nawiązuje do tematyki Bliskiego Wschodu, co wiąże się z zainteresowaniem rapera kulturą, religią i stosunkami międzynarodowymi. Ponadto w tekstach nawiązuje do lokalnego patriotyzmu i demonstruje przywiązanie do rodzinnego miasta. W 2011 roku został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów wg magazynu "Machina".

Biorąc na tapetę życie osobiste artysty warto wspomnieć, że ożenił się z Martyną. Dnia 25 lutego 2008 roku urodziła się córka rapera Sofia.

gural

Działalność artystyczną DJ Dziadzior rozpoczął się około 1995 roku w zespole Rapscalion X. Formację tworzyli ponadto Dominik "Kaczor" Kaczmarek, Kuk i Orzech. Wkrótce potem w niezmienionym składzie muzycy przyjęli nową nazwę Killaz Group. W początkowym okresie działalności twórcy komponowali utwory w warunkach domowych. Cztery lata później grupa nawiązała współpracę z wytwórnią muzyczną Camey Studio nakładem której ukazała się kompilacja różnych wykonawców Robię Swoje. Na wydawnictwie ukazał się utwór Killaz Group zatytułowany "Hardkor". W 1998 roku nakładem własnym został wydany pierwszy album grupy zatytułowany Prawdziwość Dla Gry. W 2001 roku nakładem Blend Records ukazał się singel Killaz Group pt. "Zjednoczone Emiraty Poznańskie" zawierający kompozycję powstałą we współpracy z producentem muzycznym Tomaszem "Magierą" Janiszewskim. Rok później ponownie nakładem Blend Records został wydany drugim album pt. Nokaut. W międzyczasie DonGURALesko przygotowywał kompozycje na debiutancki album. Płytę zwiastował wydany w 2002 roku singel pt. "Co To Za Miejsce?" na którym w tytułowym utworze gościnnie wystąpił DJ Haem. Pierwszy album rapera zatytułowany "Opowieści z betonowego lasu" ukazał się w grudniu. Wkrótce potem DonGURALesko dołączył do formacji Kieliszaka pod nazwą "K.A.S.T.A.".

gural

29 listopada 2003 roku ukazał się album grupy z udziałem rapera pt. Kastatomy. Wydawnictwo było promowane piosenkami pt. "1,2,3"" i "Rzucam". 14 lutego 2005 roku nakładem wytwórni muzycznej Wielkie Joł został wydany drugi album solowy rapera pt. "Drewnianej Małpy Rock". W kwietniu 2006 roku efektem współpracy DonGURALesko i Tomasza Kościelnego znanego jako DJ Kostek został wydany mixtape pt. ""Jointy, konserwy, muzyka bez przerwy". Płyta została zrealizowana z udziałem takich gości jak: Ramona 23, Rafi, RR Brygada, Sido czy ponownie Shellerini. Również w 2006 roku Gural wystąpił gościnnie na płycie popowej wokalistki Katarzyny Klich zatytułowanej "Zaproszenie" w utworze pt. "Kto Uratuje". W 2007 roku raper podjął współpracę z producentem muzycznym Mateuszem "Matheo" Schmidtem z którym nagrał wydany 27 kwietnia mixtape "Manewry" Mixtape Z Cyklu Janczarskie Opowieści. 14 maja po pięciu latach od wydania poprzedniej płyty ukazał się drugi album Killaz Group pt. Operacja kocia karma. 23 czerwca 2008 roku ukazał się trzeci album solowy DonGURALesko pt. "El Polako". Cieszące się popularnością wydawnictwo dotarło do 9. miejsca listy OLiS w Polsce.

Ponadto w ramach promocji raper dał ponad 150 koncertów w Polsce, zarówno w klubach jak i podczas festiwali. W 2009 roku na podstawie pomysłu DonGURALesko powstała wytwórnia muzyczna Szpadyzor Records. 1 lipca został wydany drugi mixtape DonGURALesko i Matheo pt. Inwazja porywaczy ciał. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Tede, Grubson oraz Pezet. W ramach promocji wydawnictwa został zrealizowany teledysk do utworu Idziemy po swoje zrealizowany przez wrocławską wytwórnię filmową Grupa 13.
W lutym 2010 roku raper został wybrany artystą roku w plebiscycie Podsumowanie 2009 serwisu Poznanskirap.com. W maju 2010 roku w Chicago DonGURALesko i Matheo z pomocą DJ Kokieta i Crystal Laiuene nagrali singla pt. "Synku jestem w budynku 2". 11 czerwca 2010 roku odbyła się premiera nowej płyty Gurala pt. "Totem leśnych ludzi". Prapremiera wydawnictwa odbyła się 25 lutego we wrocławskim Klubie "Pasja". 26 listopada 2011 roku ukazał się piąty album studyjny rapera zatytułowany "Zaklinacz deszczu".bar

Albumy


1. Opowieści z betonowego lasu - pierwszy solowy legalny album Donguralesko wydany w grudniu 2002 roku. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Shellerini, Koni, Kaczor i Waldemar "Wall-E" Kieliszak. Album wydany nakładem wytwórni Blend Records. Był poprzedzony singlem Co to za miejsce/Rymmajster/Wycinanki, do którego też został nakręcony teledysk. Drugim teledyskiem promującym Opowieści z betonowego lasu był PDG.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Gural solo
 2. Rymmajster
 3. Wieść się niesie
 4. Jestem tym typem
 5. No i co? 1000 okien Remix
 6. Ja pod nogi im pluję
 7. Numer siedem
 8. Co to za miejsce?
 9. Ja i arena świata
 10. Wycinanki
 11. Gramrap (skit)
 12. 2 strona medalu
 13. Wyp*****m gonga
 14. Cuda się zdarzają
 15. Gadka na faktach
 16. Chropowata Technika
 17. Kavalieroz
 18. PDG
 19. Zachodni wiatr wieje
 20. Krótki przekrój babilonu

2. Drewnianej Małpy Rock - drugi solowy album DonGURALesko wydany 14 lutego 2005-go roku dzięki wytwórni Wielkie Joł. Płytę promowały teledyski zrealizowane do utworów "Drewnianej Małpy Rock/Podobno", "Drewnianej Małpy Rock RMX" oraz "Cisza/Chropowato". W 2005 roku wydawnictwo zostało wyróżnione w plebiscycie Rapgra Awards w kategorii Polska Produkcja Roku.Gościnnie na płycie wystąpił m.in. Tede w utworze "Liryczny Wandal" i Shellerini w kompozycji "Pią Pią". Natomiast muzykę przygotowali Larwa, Mixer, DJ Haem, Pióro, Kada, DJ 600V, Tabb oraz DJ Kut-O.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Intro
 2. Trenuj Karkiem
 3. Wiesz Jak Jest
 4. Chłód
 5. 5 Element
 6. Liryczny Wandal Tede
 7. Cisza
 8. To My
 9. Drewnianej Małpy Rock
 10. 10 Powodów
 11. Rosyjska Ruletka
 12. Podobno
 13. Pią Pią feat. Shellerini
 14. Znasz mnie?
 15. Drewnianej Małpy Rock(Remix) feat. Rafi
 16. Hiphophominid
 17. Te Typy feat. Sido
 18. Chropowato
 19. Nadzieja

3. El Polako - trzeci solowy album poznańskiego rapera. Na płycie występują również inni wykonawcy, tacy jak: Rafi, S.P.O., The Hud Comanche, Tee, Kamil of Elephant Tribe (utwór pt. That's what's up), Wunder and Mechanic of Dynamic Vibrations (utwór pt. Around Tha Globe). Premiera płyty odbyła się 23 czerwca 2008, zajęła ona 9 miejsce na polskiej liście OLiS. Wytwórnia - 5 element.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Uciec - Wlot
 2. El Polako
 3. Zachodni Wiatr Wieje 2
 4. PeDeGie feat. Rafi
 5. That's What's Up? feat. S.P.O. The Hud Commanche, Tee, Kamil
 6. Sens Tomów
 7. Mercedes Benz
 8. Go Poznań
 9. Around Tha Globe feat. Wunder, Mechanic
 10. Enemy Mine
 11. To Co Powiesz
 12. Łyk Ginu, Lodu I Cin Cinu
 13. Opowieść O Jednym Z Miliona
 14. Złote Maski
 15. Wrócić - Wylot
 16. Hidden track

4. Totem Leśnych Ludzi - kolejny z kolei solowy album. Ukazał się 11 czerwca 2010 roku nakładem wytwórni Szpadyzor Records. Płytę promuje singel Palę Majki, do którego zrealizowano teledysk. Gościnnie wystąpili Waldemar Kasta, Miodu, Grubson

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Daleko
 2. Zanim Powstał Totem
 3. Giovanni Dziadzia
 4. Betonowe Lasy Mokną
 5. Dzieci Kosmosu feat. Waldemar Kasta, Miodu, Grubson
 6. Goryl
 7. To O Tym Jest Między Innymi
 8. Mówią Tam Na Blokach
 9. Palę Majki
 10. Tańczymy Walczyk
 11. Braga 30
 12. Migają Lampy
 13. R.A.P
 14. Zdarzyło Się Wczoraj
 15. Złoty Róg
 16. Władca Much

5. Zaklinacz deszczu - solowy album studyjny DonGURALesko. Ukazał się 26 listopada 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Szpadyzor Records. Album został wydany również w wersji rozszerzonej o płytę DVD. Na nośniku znalazł się film dokumentalny zatytułowany "Zaklinacz deszczu". Obraz został poświęcony raperowi i procesowi realizacji płyty. Nagrania zostały zarejestrowane w MM Studio Poznań i Studio Btony. Partie wokalne zrealizował inżynier dźwięku Przemysław Ślużyński. Z kolei miksowanie i mastering wykonał Arkadiusz Namysłowski. Oprawę graficzną przygotował Łukasz Koniecko, a zdjęcia wykonał Filip Wendland. Na płycie gościnnie wystąpili: Miodu, Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Fokus, Pih, Rafi, Shellerini, RY23, Koni oraz Qlop.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Zaklinacz deszczu
 2. Brudna introdukcja
 3. Polski Wallstreet
 4. Mikrokosmos feat. Miodu
 5. Świeci luna
 6. Wschód zachód północ południe
 7. Wszystko jest stanem umysłu
 8. Szpadymelodia
 9. Dzień w którym zatrzymała się ziemia
 10. Kolor purpury feat. Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Fokus
 11. Pamiętaj
 12. Mr. wiesz kto
 13. Jestem dziki
 14. Kolor purpury szpadyremix feat. Rafi, Shellerini, RY23, Koni, Qlop
 15. Te kilka aut
 16. Podróż na wschód


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj