undo
Dreadsquad
Historia


dreadsquad

Dreadsquad to soundsystem założony w Łodzi w 2001 roku przez dwóch DJ'ów - MarkaBogdańskiego (Selecta MMF: DJ, producent, grafik, promotor) oraz Łukasza Rodziewicz (DJ Funksion).

Oprócz grania imprez zajmują się również nagrywaniem mixtape'ów i produkowaniem własnej muzyki. W kręgu ich zainteresowań poza dancehall'em pozostaje również soca i reggaeton.

W latach (2003 i 2004) zdobyli pierwsze miejsce na ogólnopolskim sound clash'u. Występowali na wielu imprezach w Polsce i wielu imprezach za granicą w takich krajach jak: Niemcy, Holandia, Portugalia, Austria, Słowacja, Litwa. Od początku swojego istnienia współpracowali z wieloma raperami m.in. O.S.T.R., Tede, Numer Raz.

Wydali kilka mixtap'ów i winyli:

 • Na dobry początek - mixtape - 2003
 • Raggamafia &- mixtape &- 2004
 • WySoca temperatura - mixtape - 2004
 • PLay that BLEND - Dreadsquad & dj Twister - 12" winyl z blendami i remiksami - 2006
 • Back In Town 2007 - mixtape - 2007
 • PLay that BLEND vol.2 - Dreadsquad & Papa Zura - 12" winyl z blendami i remiksami - 2007
 • Stara Szkoła - Dreadsquad & Kacezet - 2009
 • Caravan - 12" winyl z remiksami - 2010


bar

Albumy


1. Dread za Dreadem - debiutancka płyta łódzkiej formacji Dreadsquad to pierwsza w Polsce producencka płyta z klimatów reggae-dancehall. Za całość produkcji muzycznej odpowiedzialny jest MMF z formacji Dreadsquad, a wokalnie pojawia się cała plejada gwiazd zaproszonych specjalnie na tę produkcję. Oprócz reprezentującego Wielkie Joł Tedego pojawiają się również: Natural Dread Killaz, Numer Raz, Banda Tre, Sidney Polak, Mercedresu, Pablopavo i inni.

Album ten to najlepszy dowód na to, że kultura jamajska w Polsce ma się jak najlepiej, a tej forma muzyczna trafia do szerokiego grona odbiorców.

Cała produkcja to 15 różnorodnych utworów swobodnie balansujących pomiędzy przeróżnymi odmianami reggae: od roots po dancehall. Zaproszeni goście stworzyli niesamowity klimat, a ich wystąpienia stały się swoistą wizytówką muzyczną każdego z nich. Swoboda w wyborze tematyki zaowocowała płytą pełną hitów które rozbujają każdą imprezę.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Intro feat. Natural Dread Killaz
 2. Budzisz się rano
 3. Efficace feat. Papastyle & Baldas
 4. Mówi mówi feat. Tede
 5. Nasza banda feat. Banda Tre
 6. Ja wiem feat. Ras Luta
 7. Gaz feat. Sidney Polak
 8. Toń feat. Banda Tre
 9. Alegria feat. Tony Junior Big
 10. Miau miau feat. Mista Pita, Deer, Smokin Bway
 11. Ragga dynamit feat. Fu, Pablopavo, Reggaenerator
 12. Właśnie tu feat. Mercedresu
 13. Cudak feat. Numer Raz
 14. Edukacyjny skit
 15. Mistrzowie mikrofonu feat. Pablopavo
 16. Mama feat. Ras Luta
 17. World of creation feat. Globus

2. Stara Szkoła - album utrzymany w stylistyce reggae, raggamuffin, ska, dub to 16 nowych utworów produkcji MMF'a z łódzkiego soundsystemu Dreadsquad, z ciekawymi i żartobliwymi tekstami warszawskiego wokalisty KaCeZeta. Płyta wydana została w 4 grudnia 2009 roku. Jest w niej sporo nawiązań do jamajskich klasycznych riddimów, dużo taśmowego echa, sprężynowego pogłosu, oldschoolowych brzmień Casio mt-41 jak i dźwięków rodem z Commodore 64. Pomimo tych retro inspiracji i specyficznego instrumentarium muzyka podana jest w nowoczesnej formie ze świadomością upływu czasu i rozwoju technologii.

KaCeZet jest wokalistą warszawskiego soundsystemu Soundz of Freedom i zespołu Tabula Rasa. Od pewnego czasu wspomaga również swoimi nawijkami wyjazdowe imprezy Dreadsquadu. Jego sposób śpiewania jest bardzo charakterystyczny - melodyjny a zarazem niesamowicie szybki i energetyczny. Ciekawa barwa głosu oraz sceniczna ekspresja na długo pozostają w pamięci tych, którzy mieli okazje go usłyszeć.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Kłaniam się nisko
 2. Dla dziewczyny
 3. Dla moich ludzi
 4. Gadżet i kicz
 5. Nic tu po nas
 6. Odpowiada mi
 7. Wukau
 8. Gadka ta gadka
 9. Ja nie ściemniam
 10. Intrygantka
 11. Łajba
 12. Maruda
 13. Czego ona chce
 14. Księga życia
 15. Caravan [dub]


bar

Skład


 • Marek Bogdański - DJ, producent, grafik, promotor
 • Łukasz Rodziewicz - DJ Funksion


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj