undo
Enej
Historia


enej

Zespół Enej powstał w 2002 roku w Olsztynie. Z racji ukraińskich korzeni niektórych członków zespołu, jego początkowe fascynacje związane były właśnie z kulturą Ukraińską.

Przez pierwsze trzy lata w zespole dochodziło do wielu zmian personalnych. Właściwą działalność Enej rozpoczął w roku 2005. Po latach poszukiwań zespół odnalazł swój kierunek muzyczny - energetyczny rock z dokładką folku, dolewką reggae, całość okraszona niebanalną nutą wschodniego akordeonu przeplatanego dźwiękami szeroko rozbudowanej sekcji dętej.

W 2007 roku Enej nagrał oficjalny hymn jednych z największych juwenaliów w Polsce, czyli olsztyńskiej Kortowiady. W roku 2008 zespół nagrał swoją debiutancką płytę Ulice. Dwa lata później, 12 listopada 2010 roku, ukazał się drugi album zatytułowany Folkorabel pod oficjalnym patronatem Polskiego Radia Jedynka. Singiel promujący płytę to Pan Babilon, znalazł się w propozycjach do listy przebojów radiowej Trójki.

W roku 2010 Enej wziął udział w eliminacjach do XVI przystanku Woodstock. Jury spośród 700set zgłoszonych zespołów wybrało 5ciu laureatów, wśród których znalazł się właśnie zespół Enej. Koncert na Przystanku Woodstock przed półmilionową widownią okazał się ogromnym sukcesem i zaowocował występami podczas finału WOŚP w Warszawie. Jeden z nich miał miejsce w studiu TVP 2, natomiast drugi pod Pałacem Kultury.

enej

Przełomowym momentem w karierze zespołu okazał się udział w programie Must be the Music- Tylko Muzyka w telewizji Polsat. Prezentując na scenie własne utwory, zespół Enej zyskał zarówno przychylność jurorów, jak i sympatię widzów, i został zwycięzcą pierwszej polskiej edycji programu. Każdy odcinek programu miał 4 milionową widownię. W nagrodę zespół wystąpił na festiwalu Sopot Top-Trendy 2011. Poza zaprezentowaniem własnego utworu, Enej miał również zaszczyt wystąpić wspólnie z legendą polskiego rocka - Korą.

W 2011 zespół enej został zaproszony na jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie Heineken Opener Festiwal, oraz na swój pierwszy koncert w Londynie.

Utwór Radio Hello z płyty Folkorabel stał się prawdziwym zjawiskiem ponieważ był grany w playliście przez prawie wszystkie ogólnopolskie rozgłośnie radiowe w tym: Radio Zet, Jedynka, RMF-FM, Czwórka, AntyRadio, Eska.

Zwieńczeniem roku 2012 dla zespołu z pewnością były wysokie miejsca na listach przebojów roku w największych rozgłośniach radiowych. Przełożyło się to na jeszcze większą energię płynącą ze sceny, którą ENEJ miał okazję wyzwolić w trakcie jesienno –zimowej trasy koncertowej, podczas której publiczność wypełniała po brzegi kluby w całej Polsce. Jeszcze w trakcie trwania trasy koncertowej w rozgłośniach radiowych pojawił się nowy singiel zespołu – Lili, który pnie się w górę list przebojów. Latem 2013 roku zespół ENEJ będzie mógł zobaczyć niemal każdy, trasa wakacyjna liczy kilkadziesiąt koncertów w całym kraju, energia i radość płynąca ze sceny ma szansę zagościć w każdym zakątku Polski.bar

Albumy


1. Ulice - debiutancki album polsko-ukraińskiej formacji Enej wydany 17 listopada 2008 roku nakładem wytwórni Czemu Nie Records/Rockers Publishing.Łączny czas mp3 to 54:23 min.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Intro
 2. Powiedz
 3. Ulice
 4. Komu
 5. Niepewność
 6. Odpuść Sobie To
 7. Noc
 8. Przepraszam Cię Za Wszystko
 9. Taki Kraj
 10. Amelia
 11. Przeznaczenie
 12. Żyj
 13. Bozevilni Sny
 14. Sam Na Sam
 15. Kortowiada (Bonus Track)

2. Folkorabel - druga płyta zespołu, wydana 15 listopada 2010 roku nakładem wytwórni Lou & Rocked Boys. Folkorabel muzycznie jest dużo bardziej skierowany "na wschód" w porównaniu z pierwszą płytą "Ulice", część tekstów śpiewana jest w języku ukraińskim, pojawia się także bałkańska sekcja dęta i nieodłączny akordeon.

Na płycie znalazło się 12 numerów skomponowanych przez liderów zespołu oraz cover "Coppernicana". Grupa sięgnęła po tekst ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki. Pierwszym singlem został utwór "Radio Hello". Czas trwania: ok. 50 min

Płytę otwiera fenomenalny, żywiołowy i melodyjny kawałek "Radio Hello", który nuci dziś cała Polska. Piotrek Sołoducha udowadnia, że dysponuje znakomitymi warunkami wokalnymi. W połączeniu z akordeonem nawiązującym swoim brzmieniem do ukraińskiej tradycji ludowej oraz instrumentami dętymi wypada to niezwykle...ciekawie! Tak naprawdę trudno sklasyfikować ich muzykę!

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Radio Hello
 2. Państwo B
 3. Panbilon
 4. Kuba Gang
 5. Hermetyczny Świat
 6. Ballada o pewnej podróży (Ballada pro odnu podoroz)
 7. Rahela
 8. Daleki Jasni Zoru
 9. Myła Moja
 10. Bolero Trumpet
 11. Ludzie wolnej ziemi (Ludy wilnoji zemli)
 12. Coppernicana


bar

Skład


 • Piotr (Lolek) Sołoducha - wokal, akordeon
 • Mirosław (Mynio) Ortyński - gitara basowa
 • Paweł (Bolek) Sołoducha - perkusja
 • Jacek Grygorowicz - gitara elektryczna
 • Grzesiek Łapiński - saksofon
 • Kuba (Czaplay) Czaplejewicz - puzon
 • Łukasz Przyborowski - trąbka


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj