undo
Etna Kontrabande
Historia


Etna Kontrabande to ośmioosobowy skład muzyków z Pomorza reprezentujący muzykę z gatunku reggae-ska. Zespół powstał latem 1999 roku występując oficjalnie na jednym z festiwali. Początkowo muzyka, którą grała grupa, miała charakter etniczny kojarzący się bardziej z world music (stąd też nazwa zespołu). Czteroosobowy skład, folkowe instrumenty (niejednokrotnie wykonane przez siebie) skłaniały muzyków ku muzyce korzeni.

Po roku skromnej działalności Etna zmieniła swój skład personalny a jednocześnie stylistykę coraz częściej sięgając po reggae i ska. Owocem tego była nagrana w 2000 roku w Częstochowie płyta "Na Syjon". W tym samym roku grupa, została doceniona również przez muzyków reprezentujących rozmaite pisma muzyczne na festiwalu Viva Polska Bartoszyce 2000. W kategorii folk, reggae, ska zespół otrzymał Grand Prix festiwalu. Kolejne lata działalności to przede wszystkim koncerty na terenie całego kraju.

Zimą 2004 roku w okolicach Wrocławia znacznie odmłodzony skład nagrał drugi album zatytułowany "W kierunku słońca". Płyta odznaczała się bardziej stonowanym brzmieniem a jej producentem był znany w środowiskach jazzowych wrocławski muzyk Robert Szydło. Po ukazaniu się płyty grupa ruszyła w trasę koncertową.

W 2006 roku do zespołu dołączyli kolejni muzycy. Szczególnie sekcja dęta została wzbogacona o kolejne instrumenty. W maju zespół zarejestrował 12 utworów w stylistyce najbardziej zbliżonej do reggae ska. Nowy materiał obfituje także we współczesne trendy ragga, dancehall. Produkcją płyty zajął się Jaras (autor muzyki i tekstów), jeden z założycieli zespołu, a realizacją Ryszard Szmit związany na codzień z Pro Studio Radio Olsztyn, mastering to dzieło: Smoka i Activatora ze studia AS One.

W ciągu dziesięciu lat działalności Etna zdobyła wiele nagród a także zagrała ponad 300 koncertów na terenie całego kraju oraz poza jego granicami, uczestnicząc w wielu prestiżowych imprezach muzycznych takich jak m.in: Africa Is Hungry - Toruń, Ostróda Reggae Fest, Reggaeland - Płock, Reggae na Piaskach - Ostrów Wlp., Reggae nad Wartą - Gorzów Wlkp i wielu innych.

Zespół ma na swoim koncie prezentacje multimedialne w TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, Polonia 1. Pulsacyjna muzyka prezentowana jest również w rozgłośniach radiowych m.in. Pr 1,Pr 2, Pr 3 Polskiego Radia, Radio Bis, Radio Praga, Radio Plus, Radio Kraków i wiele innych.bar

Albumy


1. Na Syjon - debiutancki album grupy Etna. Powstałw listopadzie 2000 roku w Studio Edycji Św. Pawła w Częstochowie. Za mix odpowiada Edward Sosulski. Natomiast mastering należy do Grzegorza Piwkowskiego.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Wake Up
 2. Na Syjon
 3. Anti Babilon
 4. XXL
 5. Duszagra
 6. Train on Zion
 7. Prawda
 8. Heya Naya
 9. Trzymam się
 10. Światło na Syjonie
2. W kierunku słońca - płyta będąca świetnym przykłądem podgatunku zwanego katolik-rasta. Nagrań dokonano w lutym 2004 roku w Mix Studio Dźwięku Wrocław.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Ye'maya
 2. Dobra i zła
 3. Twój czas
 4. Revolution
 5. Otwórz oczy
 6. Secret in my soul
 7. Jak lew
 8. On the green grass
 9. Chins no longer bind me
 10. Latinoska w kierunku słońca
 11. Dobraska
 12. Hallelu jah
3. Polityczna Ganja - trzeci album grupy z Pomorza nagrany w maju 2007go roku w w Pro Studio Radio Olsztyn.
Realizacja nagrań: Ryszard Szmit.
Producent płyty: Jarosław Pacanek.
Mastering: Smok & Activator.
Wydawca: Zima Records.

Z nową płytą Etna ostatecznie zrywa z tą nadaną im niefortunnie łatką (Etna to zespół grający muzykę chrześcijańską). Już tytuł trzeciego krążka kapeli wskazuje, że nie będzie typowo i poprawnie. Polityczna Ganja to niewątpliwie płyta zaangażowana politycznie, objawiająca obłudę tych, którzy nami rządzą.

Na nowym krążku Etna rozwinęła się także muzycznie. Po raz pierwszy stara się bawić konwencją reggae i ska, rozbudowując je o inne gatunki. Kawałki są bardziej przestrzenne, co odbija się na ich niesamowitej energii. Doszukuję się w tym zasługi Activatora Mario Dziurexa i Jarka Smoka Smaka odpowiedzialnych za mastering nagrań. Ciekawe kompozycje to Barca nagrana na cześć klubu FC Barcelona, Zdelegalizujcie (ze względu na tekst), Goń nawiązujący do twórczości Daabu czy Między Wampirami z ragga nawijkami. Niestety "Polityczna Ganja" ma też mankamenty. Przede wszystkim można przyczepić się maniery wokalisty. Dużo ładniej brzmiałoby, gdyby Jaras nie przeciągał na siłę końcówek. Jest to może mało zauważalna sprawa, ale niektórych może drażnić. Do niczego więcej nie można się przyczepić, ponieważ jest to naprawdę solidna płyta ze świetnymi melodiami.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Barca la mumio
 2. Niejedna rzeka
 3. Rozmawiaj ze mną dancehall party feat. Martinez
 4. To czego pragnę
 5. Polityczna ganja
 6. Dalej
 7. Goń
 8. Zdelegalizujcie
 9. Wołaj
 10. Między wampirami
 11. Popłyńmy wolnym stylem
 12. Trainonzion remix jaras version
bar

Skład


 • Jarosław Pacanek - wokal i gitara
 • Łukasz Godlewski - wokal i sampler
 • Ireneusz Kaczmar - wokal i bas
 • Agnieszka Kozieł - instrumenty klawiszowe
 • Piotr Urbanowicz - saksofon
 • Adam Jankowski - puzon
 • Bartłomiej Ossowski - perkusja
 • Robert Parafiniuk - konga


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj