undo
Leniwiec
Historia


leniwiec

Leniwiec gra od 1995 roku melodyjną, czadową mieszankę punk-rocka, reggae i ska wzbogaconą dźwiękami saksofonu, akordeonu i puzonu. Dochodzą do tego zazwyczaj zaangażowane i polityczne, ale czasem też zupełnie niepoważne, teksty. Muzyka w ich wykonaniu to nie tylko mocne hasła o sprawach, które uważają za słuszne i ważne, ale też zabawa, dowcip i humor.

W maju 2001 po sześciu latach działalności ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana: "Z tarczą lub na tarczy". Po wysłuchaniu tego materiału Jurek Owsiak zaprosił Leniwca na "Przystanek Woodstock". Występ na tym festiwalu był dla muzyków wydarzeniem niezapomnianym, jednak muzycy Leniwca ciepło wspominają chyba wszystkie koncerty, nawet te małe, zwłaszcza w miejscach tak dziwnych jak więzienie, basen miejski, tama przeciwpowodziowa czy dyskoteka z rurką do striptizu na środku sceny.

Od występu na Przystanku Woodstock i wydania pierwszego materiału działalność Leniwca nabrała dużego tempa. Zespół zagrał ponad 600 koncertów w 9 krajach, grając z największymi gwiazdami i legendami sceny punk-rockowej: The Exploited, GBH, Asta Kask, Wasted, NVU, Oi Polloi, Zemezluc, La Fraction, Shelter, Lama. Zespół jest zapraszany na największe festiwale punk-rockowe w Europie: Puntala (Finlandia), Antifest (Czechy), Punk am Ring (Niemcy).

leniwiec

W latach 2003 i 2004 nakładem Pasażera ukazały się kolejne płyty "Uprzedzenia" i "Crazy Bros". Ta ostatnia ukazała się także w Czechach. Utwory Leniwca znalazły się też na ponad trzydziestu składankach (również zagranicznych).

Rok 2008 i 2009 to, kultowa wśród miłośników alternatywnych brzmień, trasa Punky Reggae Live. Wraz z grupami Farben Lehre, Koniec Świata i Tabu zespół Leniwiec gra prawie 50 koncertów w największych miastach w Polsce.

W marcu 2008 ukazała się płyta "Reklamy na niebie". Wydawcą został wrocławski LOU & ROCKED BOYS będącego częścią ROCKERS PUBLISHING. Płycie towarzyszył teledysk "PiekłoNiebo".

W lutym 2011 nakładem Mystic Production ukazuje się płyta "Droga". W dalszym ciągu jest to pozytywne granie w klimatach punk, reggae i ska.bar

Albumy


1. Z tarczą lub na tarczy - debiutancki album zespołu wydany w 2001 roku; wydawcą jest Pasażer. Album ukazał się na kasecie, następnie utwory z tej kasety znalazły się jako bonus na następnym albumie nagranym już na CD "Uprzedzenia".

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Deportacja 68
 2. Zawiść
 3. Heretyk
 4. Plastikowe Kule
 5. Reggae Dla Pana Prezydenta
 6. K.S. Karkonosze
 7. Koniec Świata
 8. Jeszcze
 9. Narodowość Nieznana
 10. Skinheads na Marsie
 11. Leniwiec
 12. Pośmiertnie Odznaczeni
 13. Makulatura
 14. Komunizm
 15. Nasz Świat

2. Uprzedzenia - album ukazał się w 2003 roku nakładem wydawnictwa Pasażer. Kawałki znalazły się na CD i kasecie. Przebojowe melodie, od których trudno się uwolnić. Zgrabne chórki i bezpretensjonalne, dowcipne, dalekie jednak od pustosłowia teksty. Cechy charakterystyczne "leniwcowego" punk rocka to chwytliwe refreny, jakby stworzone do wspólnego śpiewania;

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Chcemy spokojnie żyć
 2. Tydzień
 3. Uprzedzenia
 4. Herbata
 5. Długa Historia Punk-Rocka
 6. Leniwiec - Bracia Zwariowani
 7. Rudy
 8. Chopin
 9. Uprzedzenia II (Martin Luther King)
 10. Piosenka O Miłości
 11. Harcerze
 12. Hc
 13. (BONUS) Narodowość Nieznana - Nationalität Unbekannt

3. CRAZY BROS - HOUBA HRAJE LENIWIEC / LENIWIEC GRA HOUBĘ - Leniwiec gra kawałki Houby w swoich aranżacjach i z tekstami po polsku, to samo robi Houba z piosenkami Leniwca w czeskiej wersji. Płyta została wydana w 2004 roku kolejny raz przez wydawnictwo Pasażer.

Bonusem do krążka jest Video CHCEMY SPOKOJNIE ŻYĆ LIVE GRENZFALL TOUR 2003

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Houba Crazy Bros
 2. Leniwiec Bomba
 3. Houba Chceme Spokojeně Žít
 4. Leniwiec Jest Już Źle
 5. Houba Čaj
 6. Leniwiec Już Pozostanie Tak
 7. Houba Národnost Neznámá
 8. Leniwiec Oto Mnie Masz
 9. Houba Reggae Pro Pana Prezidenta
 10. Leniwiec Na Księżyc
 11. Houba Zootic
 12. Leniwiec Znam Te Wasze Sny
 13. Leniwiec Video Leniwiec

4. Reklamy na niebie - album wydany w 2008 roku Wydawca: Lou & Rocked Boys. Leniwiec całkiem świadomy takiego stanu rzeczy potrafi bardzo umiejętnie wpleść w swoje piosenki dźwięki akordeonu czy puzonu, co dodaje kolorytu i tak wyjątkowo barwnej płycie. Potrafi też z lekkością podawać tematy zupełnie niepoważne jak i te, które automatycznie skłaniają do refleksji. Nieważne czy jest to "Reggae dla pana prezydenta w kaczuch wersji", czy poważny w swej wymowie "Byłem Biznesmenem" o granicach poświęcenia życia prywatnego na rzecz korporacyjnej harówki; Leniwiec gra lekko, łatwo i przyjemnie.

Reklamy na niebie to radosny ton, który niekoniecznie musi zbawić świat. Jeśli więc nastawiacie się na bunt, kontestacje i anarchistyczne hasła, trafiliście pod zły adres, bo jak sam zespół śpiewa w ostatnim utworze "Nasza mieszanka punk, reggae i ska, zwykła mieszanka punk, reggae i ska..." Może i zwykła, może bezpośrednia, ale na pewno niebanalna.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. PiekłoNiebo
 2. Szlaban graniczny
 3. Byłem biznesmenem
 4. Z pamiętnika młodego punkowca
 5. Piosenka o miłości
 6. Reklamy na niebie
 7. Wyścig
 8. Reggae dla pana prezydenta kaczuchy version
 9. Goodbye Romek
 10. Niespodziewanie
 11. Punk reggae ska
 12. Bonusy
 13. Już pozostanie tak 2004
 14. Pieśń o bohaterze 2003
 15. Jeśli chcesz zmieniać świat 2004

5. Droga - płyta ukazuje się w 28 lutego 2011 roku nakładem Mystic Production. W dalszym ciągu jest to pozytywne granie w klimatach punk, reggae i ska, jednak zespół potrafi zaskoczyć słuchaczy. Niespodzianką na pewno jest nowe, pełne energii brzmienie, wzbogacone o kobiecy wokal, gitarę solową, saksofon i trąbkę.

Jednak to nie koniec niespodzianek - oprócz typowych dla tego zespołu klimatów punk-reggae-ska na płycie można usłyszeć mocne wpływy muzyki folkowej. To zaskakujące i odważne połączenie punkrocka i folku świetnie sprawdza się na koncertach Leniwca, a muzykom udało się przenieść sceniczną energię na studyjną płytę. Płycie towarzyszą teledysk "Droga" gościnnie wystąpił w nim znany kabareciarz "Jacek Ziobro") oraz "Helena".

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Droga
 2. Gatunek
 3. Niedowierzący
 4. Krzychu
 5. Szkocka
 6. Helena
 7. Mój PRL
 8. Cztery życia
 9. Kalina
 10. Kroki
 11. Bonusy
 12. Cohen
 13. Ranne radio


bar

Skład


 • Zbigniew Mucha Muczyński - wokal, gitara elektryczna
 • Paweł Cyna Nykiel - puzon, akordeon, chórki
 • Jarek Okoń Oczoś - perkusja, chórki
 • Krzysztof Krzychu Herezo - gitara basowa
 • Agnieszka Agis Szpargała - śpiew, saksofon
 • Paweł Wrocławski - gitara


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj