undo
Marika
Historia


marika

Marika właśc. Marta Kosakowska ur. 14 grudnia 1980 w Białymstoku, debiutowała w 2002 jako wokalistka soundsystemu Bass Medium Trinity , który w składzie Marika, Frenchman i Abselektor wydał płytę Mówisz i masz w 2004 roku.

Występuje w klubach w Polsce i za granicą (Anglia, Irlandia, Francja). Śpiewała także w Operze Leśnej na TOPtrendy 2006 w koncercie artystów trendy. Koncertowała przed takimi wykonawcami jak Macy Gray, Sean Paul, Gentleman. W 2005 występowała jako solistka w projekcie teatralnym 12 Ławek zrealizowanym w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

W 2006 wzięła udział w polsko-niemieckim projekcie muzycznym Polski Ogień na płytę pod tym samym tytułem nagrała dwie piosenki: "Siła ognia" na riddimie Doctor's Darling oraz "What's Your Flava?" na riddimie Curefix.

W 2007 związała się z wytwórnią Karrot Kommando, w której wydała singel Moje serce. 22 sierpnia 2008 miał premierę debiutancki album Mariki, zatytułowany Plenty. Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2009, Marika została również nominowana w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Od października 2008 prowadzi własną audycję muzyczną Nie Tylko Reggae w Polskim Radio Euro - IV Programie Polskiego Radia. Od września 2009 program Towary Kolonialne w Roxy FM.

marika

W 2009 była nominowana do Superjedynki w kategorii Debiut roku na XLVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 8 czerwca 2010 wydany został drugi solowy album Mariki pt. Put Your Shoes On / Off. Na album ten składają się 2 płyty. Pierwszym singlem promującym płytę jest Uplifter, którego premiera odbyła się 17 maja na oficjalnym MySpace Mariki.

 • Spokoarmia:
 • JURAND Jurek Markuszewski (drums)
 • CZIKITA Bartosz Krajewski (percussion)
 • BRZOZA Tomek Brzozowski (keys)
 • PATISON Patryk Kraśniewski (keys)
 • MIKELANGELO Michał Przybyła (bass)
 • KLUNEY Krzysztof Nowicki (guitar)
 • MALUTA Anna Artymowska (voc)
 • STASHKA Kasia Stasiak (voc)
 • JACKIE CHAN Jacek Trzeszczyński (sound operator)


bar

Albumy


1. Plenty - jest to pierwszy album studyjny Mariki. Wydawnictwo ukazało się 22 sierpnia 2008 roku nakładem wytwórni muzycznej EMI Music Poland.W ramach promocji do utworu "Moje serce" przez firmę "Grupa 13" został zrealizowany teledysk. Drugi singel do utworu pt. "Masz To", który został opublikowany na początku sierpnia 2008 roku na profilu MySpace piosenkarki. Utwór został wykorzystany również na ścieżce dźwiękowej do filmu "Kochaj i tańcz" w reżyserii Bruce'a Parramore.

Płyta zadebiutowała na 19. miejscu listy OLiS w Polsce. W 2009 roku płyta została nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku HIP-HOP / R & B.

Termin premiery uległ opóźnieniu ze względu na powtórny proces miksowania i masteringu. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Junior Stress, Ras Luta, Numer Raz oraz Fisz.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Moje serce
 2. Masz to
 3. Pochwała naiwności feat. Junior Stress, Ras Luta
 4. So sure
 5. Ile we mnie jest feat. Junior Stress
 6. Siła ognia
 7. Funky so sure
 8. Cieciowa
 9. Tysiąc rzeczy
 10. Lullaby for J
 11. Wierzę w cuda feat. Numer Raz
 12. Just call
 13. Stop
 14. Here goes
 15. Pieniądze połamane feat. Fisz

2. Put Your Shoes On / Off - to dwupłytowa składanka, która ukazała się 8 czerwca 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej EMI Music Poland.Album zadebiutował na 18. miejscu listy OLiS w Polsce. W ramach promocji do utworu Uplifter został zrealizowany teledysk, który wyreżyserował Kamil Szczepański. Zdjęcia odbyły się w warszawskim klubie Balsam. Podkład muzyczny do utworu w studiu Channel One na Jamajce nagrała formacja Roots Radics.
Nagrania na żywo po raz pierwszy zostały zaprezentowane w warszawskim klubie Hard Rock Cafe w ramach Pepsi Rocks!. W lipcu 2010 roku album został nominowany do nagrody Superjedynki w kategorii Płyta pop.

Album spotkał się z niejednoznacznym przyjęciem krytyków muzycznych. Recenzent serwisu Cgm.pl Dawid Szynol pozytywnie ocenił pierwszą płytę wydawnictwa. Natomiast negatywnie wyraził się o kompozycjach z drugiej płyty w tym o remiksie piosenki Girlzz, która według Szynola okazała się nieudanym i monotonnym eksperymentem. Andrzej Cała na łamach serwisu Onet.pl zwrócił uwagę na spontaniczność, wysoki poziom produkcji oraz na stylistyczne nawiązania do takich nurtów jak: soul, muzyka elektroniczna czy funk.

okladka płyty

CD 1 Lista utworów:

 1. Uplifter
 2. Esta Festa
 3. Catch Di Moment feat. Bay-C
 4. Selah
 5. Girlzz feat. Rashidat
 6. Nieważne ile
 7. Filifionka
 8. Today
 9. Buty
 10. Filipiano Skit
 11. Kala
 12. All That She Wants
 13. Bezsenność w Warszawie

CD 2 Lista utworów:

 1. Today (Fox Remix)
 2. Filifionka (Octave Remix)
 3. Girlzz In Trance (Lukasz Borowiecki Remix)
 4. Selah (As One Remix)
 5. Buty (Kwazar Remix)
 6. Girlzz (Sir Michu Remix)
 7. Uplifter (Jan Smoczynski Remix)
 8. iewazne Ile (Dj Zero & Emili Jones Remix)
 9. Esta Festa (O.S.T.R. Remix)
 10. Uplifted Talkdown (Lubay Remix)
 11. Selah (Kameral Remix)
 12. Catch Di Moment (Dubbist)

3. Momenty - to trzeci studyjny album Mariki wydany 20 października 2012 roku przez wytwórnię Karrot Kommando. Jest szczególny, bo stworzony przez cały zespół. Wszystkie znajdujące się na nim kompozycje, są autorstwa muzyków wchodzących w skład Spokoarmii. Ci, którzy słyszeli pierwsze nagrania mówią, że da się w nich wyczuć wielogłosowość, złożony organizm, różne wrażliwości i spojrzenia. Do nagrania wspólnego albumu zainspirowali muzyków fani, dopraszający się po koncertach nagrań Spokoarmii. J ak mówi sama Marika: "To naturalne. Kiedy masz zespół, z którym gra ci się wspaniale, chcesz zabrać ten zespół do studia. Tak jest ze Spokoarmią. Chcę zarejestrować i uwiecznić to, co jest teraz między nami, bo jest to wyjątkowe. Niech elektryczność, która jest na scenie, znajdzie się też na płycie."

Album "Momenty" promowany jest dwoma singlami, do których zrealizowane zostały teledyski. Pierwszy "Baqaa" - ukazał się jeszcze w czerwcu. Sporym zaskoczeniem dla słuchaczy było - zupełnie nietypowe jak na muzykę reggae - podjęcie tematyki związanej ze śmiercią i przemijaniem. Sama artystka określa ten utwór jako "wesołą piosenkę o śmierci". Drugi singiel "Widok" to wyraz zauroczenia Warszawą i kontrastami, jakie charakteryzują to miejsce. Klimat muzyczny tego numeru z pewnością utwierdzi w przekonaniu wszystkich tych, którzy uważają Marikę za "królową polskiego reggae". Tym bardziej zaskoczy ich jednak pozostała zawartość albumu "Momenty" - część piosenek ukaże zupełnie nieznane dotąd muzyczne oblicze Mariki i jej Spokoarmii. Teledysk do utworu "Wido" pojawił się na kilka dni przed premierą albumu.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Momenty
 2. Widok
 3. Risk Risk
 4. Baqaa
 5. Rewe
 6. Najtrudniej
 7. Look Around Ya
 8. I Feel
 9. Smoki
 10. Ostatni raz
 11. Phatty Bom Bom
 12. Someday


bar

Skład


 • Marta Marika Kosakowska - wokal
 • Jerzy JURAND Markuszewski - bębny
 • Bartosz CZIKITA Krajewski - perkusja
 • Michał MIKELANGELO Przybyła - gitara basowa
 • Patryk PATISONKraśniewski - klawisze
 • Tomasz BRZOZILLA Brzozowski - klawisze
 • Ania MALUTA Artymowska - wokal
 • Kasia STASHKA Stasiak - wokal
 • Jacek JACKIE CHAN Trzeszczyński - sound operator


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj