undo
Natanael
Historia


obraz

Zespół Natanael powstał w 1991 w Częstochowie (chociaż początek aktywności grupy przypada już na koniec roku 1990, kiedy to w domowym zaciszu odbywały się pierwsze, akustyczne próby). Formacja założona przez Konrada (git, wokal) i Pawła (bas) Włodarzów uzupełniona przez Darka Literę (perkusja) funkcjonowała początkowo jako trio.

Po pewnym czasie do zespołu zaczęli napływać kolejni muzycy. W większości byli to przedstawiciele częstochowskiej sceny reggae. W ten sposób przez skład Natanaela przewinęło się kilkanaście osób (część z nich do dzisiaj jest aktywna muzycznie i odnosi mniej lub bardziej spektakularne sukcesy na rodzimej scenie muzyki niezależnej).

Przez dłuższy czas związany z zespołem był także Piotr Fi Hutny (ówczesny członek legendarnej formacji częstochowskiej TAJ MAHALL), który zasilił brzmienie Natanaela dźwiękami trąbki. Z zespołem współdziałali także muzycy ówczesnej grupy THC HABAKUK (Wojtek 'Broda' Turbiarz oraz Jacek Karolewski – późniejszy gitarzysta i wokalista będzińskiej TRANSFORMACJI).

Pierwsze nagrania NATANAEL, zarejestrował jesienią 1991 w studenckim radiu KLIKA w Częstochowie na kasecie demo zatytułowanej ON..., kiedy to na jednym jam-session grupa spotkała się z zespołem THC HABAKUK. To właśnie z tego okresu pochodzą takie nagrania jak Kamień na kamieniu czy Nie daj się.

We wrześniu 2007 roku NATANAEL zdobywa grand prix III edycji międzynarodowego konkursu VENA MUSIC FESTIVAL. 200 osobowe jury z całego świata z ponad 1000 zgłoszonych zespołów do finału zakwalifikowało tylko 16. W ostatniej części festiwalu swoje głosy oddawali już tylko internauci - głosując na ulubioną i najlepszą piosenkę. Wybór padł na utwór NATANAELA CZEREŚNIE.bar

Albumy


1. Westchnienie i Dźwięk - półoficjalna kaseta demo polskiego zespołu utrzymana w klimacie reggae, wydana w 1995 roku.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Wiara, nadzieja, miłość
 2. Nie daj się
 3. Za każdym razem, kiedy...
 4. Przypowieść o stworzeniu świata
 5. Jedna prawda
 6. Sumienie
 7. Śpiewajmy Razem
 8. Instrumentalny
 9. Świąteczne dzwonki2. Wir - minialbum zespołu wydany w 2000 roku.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Dobra siła
 2. Przypowieść o stworzeniu świata
 3. Regular music
 4. Vital vortex
 5. Positive3. To co lubię - pierwszy pełny album polskiego zespołu wydany w 2004 roku nakładem wytwórni Zima Records. Album jest podsumowaniem pięciu wcześnieszych lat działalności, zawiera 10 utworów w stylistyce rock-reggae, gdzie dochodzi do żywiołowego spotkania energii z pulsem, wzbogaconej o nowoczesne brzmienia i muzykę dub. Nowym elementem w muzyce NATANAELA jest pojawienie się sekcji dętej, która od tej pory stanowi integralną część działań zespołu.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Biff Baff
 2. Hermit
 3. Kosmos
 4. Wojna na niby
 5. Solution
 6. To co lubię
 7. Tak
 8. Positive
 9. Trinity
 10. Natanael Puls

4. Tak Ma Być - (2010-04-13) nowy album zwycięzców Vena Music Festiwal - NATANAELA, to żywiołowe połączenie electro fusion z wyraźnymi nawiązaniami do muzyki jamajskiej. Muzyka zespołu dzięki swym niezmiennie pozytywnym wibracjom wytwarza niespotykaną wieź między nadawcą słowa i komunikatu muzycznego a jego odbiorcą. Zwarta i sugestywna forma wypowiedzi literackiej oraz balansowanie formą dookreślają wypracowany na przestrzeni lat styl muzyczny Natanaela. Twórcom na krążku „Tak ma być!” udało się zachować charakter i dynamikę, która towarzyszy występom na żywo.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Moja Muzyka to Mój Styl
 2. Chodzi o to by...
 3. Czereśnie - Cherry Jack
 4. Krzesła
 5. Do Ciebie Mówić
 6. Ciebieczekanie
 7. Wino - nie na Temat
 8. Tak ma być Inaczej nie Będzie
 9. Dobra Siła
 10. Regular Music
 11. Dreaming
 12. Wojna na Niby
 13. Wino - nie na Temat (Latino-Dancehall Version)

5. Co było, jak będzie - niespełna pięć lat po wydaniu płyty Tak ma być! NATANAEL wraca z nowym materiałem! Co było, jak będzie... Jest to płyta zaskakująca, powrót do wolnych rytmów i korzennej pulsacji, przeplatany (charakterystycznymi dla NATANAELA) elementami brzmień nowoczesnych i innych stylistyk muzycznych. EP-ka zawiera 4 utwory - 2 utrzymane w stylistyce tradycyjnej (było...) i kolejne 2, prezentujące nowe, lecz równie regularne brzmienia (będzie...) oraz krótkie, sugestywne Outro.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Moja Muzyka to Mój Styl
 2. Chodzi o to by...
 3. Czereśnie - Cherry Jack
 4. Krzesła
 5. Do Ciebie Mówić
 6. Ciebieczekanie
 7. Wino - nie na Temat
 8. Tak ma być Inaczej nie Będzie
 9. Dobra Siła
 10. Regular Music
 11. Dreaming
 12. Wojna na Niby
 13. Wino - nie na Temat (Latino-Dancehall Version)


bar

Skład


 • Konrad Włodarz - gitara, śpiew
 • Anna Ruttar - instrumenty klawiszowe, śpiew
 • Robert Zając - gitara
 • Jarosław Januszewicz - gitara basowa
 • Jacek Okoński - perkusja


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj