undo
Ras Luta
Historia


Ras Luta

Ras Luta, a właściwie Adam Tersa ur. 1982 w Kartuzach na Pomorzu to wokalista, aranżer i autor tekstów. Tworzy głównie muzykę modern roots, reggae, dancehall oraz hip-hop. Muzyką zainteresował go jego tata, kiedy to Adam miał tylko 4 lata. Po czasach punkowo-noise'owego buntu zainteresował się Rastafari. Zaczynał w 2004 roku od współpracy z lokalnymi zespołami reggae i soundsystemami w Toruniu. Jego pierwsze profesjonalne nagrania ukazały się na albumie producenckim Marka MMF Bogdańskiego, lidera łódzkiego Dredsquadu. Po rozstaniu się z soundsystemem Bogdańskiego &$45; od października 2005 roku współtworzy sound system EastWest Rockers. 18 grudnia 2006 roku nakładem Karrot Kommando ukazała się pierwsza płyta formacji pt. Ciężkie czasy. Druga pt. Jedyna broń ukazała się 20 grudnia 2008 roku w wytwórni Prosto, została nagrana w studiu Contrabanda.

Luta współpracował z większością znanych postaci ze sceny reggae/dancehall, hip-hop i nie tylko (Bob One, Junior Stress, Mista Pita, Grubson, Miodu, DJ Feel-X, DJ Bart, Hemp Gru, Fu, Fatum Crew, Sidney Polak, Marika, Ruff Radics, Maleo Reggae Rockers i wielu innych), a także jako artysta brał udział w niemal wszystkich dużych cyklicznych imprezach muzycznych na terenie kraju (m. in. Heineken Open'er, Coke Live, Ostróda Reggae, Bielawa Reggae). W październiku 2009 ukazał się jego solowy debiut zatytułowany Jeśli Słyszysz. Obecnie trwają prace nad drugą solo płytą, która ukaże się w marcu 2013.bar

Albumy


1. Jeśli słyszysz - pierwszy solowy album polskiego artysty Ras Luty. Premiera odbyła się 7 listopada 2009r. Płyta została wydana przez Prosto Label. Na płycie gościnnie wystąpili: Hemp Gru, Mrozu, Blasku, Fokus, Rahim i Fatum Crew. Krążek na bardzo wysokim poziomi, majestatyczne riddimy ( w tym też tytułowego utworu) oraz natchniony głos Luty od razu wpadają w ucho słuchaczom. Luta ma to coś, co sprawia, że jego muzyka nie jest nudna, a jego solowy debiut wyróżnił się z tłumu podobnych wydawnictw na naszej scenie. od razu wpadający w ucho.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Jeśli Słyszysz
 2. Jedność
 3. Dar
 4. Na Ulicach
 5. Miłość W Każdym
 6. Rób Co Musisz feat. Hemp Gru
 7. Czas By Świecić
 8. Chodź feat. Blasku, Fatum Crew
 9. Miasto Stoi W Ogniu feat. Mrozu, Fokus, Rahim
 10. W Mojej Głowie
 11. Nie Mam Hajsu
 12. Życie Bez Kobiety
 13. Jestem Tu
 14. Pozwala Żyć

2. Uratuj siebie - drugi solowy album Ras Luty ukaże się 9. marca 2013 roku dzięki połączonym siłom Karrot Kommando, Eastwest.fm i Hemp Rec. Uratuj siebie to materiał stworzony w przeciągu roku we wrocławskiej sali prób i Something Like Studio w Krapkowicach. Odpoczywając od eksperymentów muzycznych z których znana jest jego ekipa Eastwest Rockers, Luta zrobił bardzo spójny i szlachetny brzmieniowo album, mocno akcentujący brzmienia żywych instrumentów, ze świetnie wyprodukowanymi wokalami.

Sam Luta pisze na jednym z portali społecznościowych Premiera płyty 9 marca... Śnieżna kula, którą zaczęliśmy toczyć rok temu, teraz z wielkim pędem zbliża się do globalnej wioski fanów reggae. Jest tuż, tuż!

Album osadzony został w tradycji reggae, materiał nawiązuje do muzyki roots i rub-a-dub (czyli klasycznych jamajskich brzmień), które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r'n'b. Teksty tego polskiego Rastafarianina zaskakują dojrzałością i poetyką, które rzadko kojarzy się z wykonawcami tego nurtu w Polsce.

Produkcja całości, jak zawsze w przypadku wydawnictw ekipy Eastwest Rockers, stoi na światowym poziomie. Za aranżacje i brzmienie instrumentów odpowiadają Radek EMZK Ciurko oraz muzycy zespołu Riddim HQ od lat towarzyszący Ras Lucie na scenie. Chórki zapewniły I-Grades - chórzystki współpracujące z jamajskimi gwiazdami Mykelem Rose i Anthonym B. Francuska ekipa D'n'H która miksowała Uratuj siebie ma na swoim koncie produkcje dla Barringtona Levy'ego i Snoop Dogga, na płycie znajdują się też dwa riddimy zagranicznych producentów - jamajskiego Equikknoxx oraz Digital Ancient z Nowego Jorku. Gościnnie usłyszeć można również sekcję dętą zespołu Tabu oraz, rodzinnie, Cheebę z Eastwest Rockers. Oprawą graficzną całości zajął się Jah Laptop, odpowiedzialny też za wszystkie płyty EWR.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Dzięki Bogu
 2. To nie zbrodnia
 3. Każdy nowy dzień
 4. Kryzys
 5. Idź do pracy
 6. Deszcz
 7. Pij z dobrego źródła
 8. Samotna
 9. Będę wciąż wierzył
 10. Nie mam sympatii feat. Cheeba
 11. Masz w sobie zmianę
 12. Bądź sobą
 13. Ratuj nas
 14. Dub z dobrego źródła
 15. Będę wciąż wierzył w Dub


bar

Skład


 • RAS LUTA - wokal
 • RIDDIM BAND:
 • Piotr "Kubek" Kubański - perkusja
 • Artur Puk - klawisze
 • Grzegosz "Grzela" Kaczmarek - bas
 • Paweł "Cibel" Wróblewski - gitara
 • Magda "Jazzy" Dzięgiel - wokal
 • Basia eM Miedzińska - wokal


bar

Strony artysty
bar

Posłuchaj