undo
Zabili Mi Zółwia
Historia


zbz

Zabili Mi Żółwia w 1996 roku, gdy grupa kolegów z Mazańcowickiej podstawówki, niemających żadnego pojęcia o muzyce postanowiła w ramach wolnego czasu założyć zespół. Dzięki pomocy szkoły podstawowej, która udostępniła pomieszczenie grupa mogła rozpocząć swoją historię z muzyką punk/ska. Po miesiącach prób i ćwiczeń w roku 1997 zespół pod tymczasową nazwą Zabili mi Żółwia wykonał swój pierwszy koncert dla publiczności i właśnie jako rok 1997 przyjmuje się datę powstania zespołu, a tymczasowa nazwa zostaje oficjalną i stałą nazwą zespołu.

Zabili Mi Żółwia to zespół grający muzykę dość zróżnicowaną. Pierwsze utwory były zbudowane na fundamentach punk/ska, ale z czasem ich styl wyruszył jednak w bardziej rockowe klimaty. Jednak cały czas przyprawione jest to szczyptą reggae. Zespół stawia przede wszystkim na dobrą zabawę słuchaczy, stawiając główny nacisk na rytm oraz melodię. W tekstach możemy znaleźć zarazem wesołe proste historie jak i tematy poruszające bliskie każdemu problemy.

Do roku 2000 miały miejsce przegrupowania w składzie: do założycieli, Dominika i Przemeka, dochodzili kolejno Michał, Kuba i Wojtek; oczywiście także mieszkańcy Mazańcowic i koledzy z podstawówki. Koncerty odbywały się jedynie w najbliższych okolicach Bielska-Białej i były dosyć sporadyczne. W 2001 "półprofesjonalnie" nagrane zostało pierwsze oficjalne demo o nazwie "Akt I", które rozpowszechnione w Internecie wzbudziło zainteresowanie szerokiego grona słuchaczy. Na początku roku 2005 zespół po dość długich zastojach zaczął więcej koncertować, mocno zwiększając zasięg granych koncertów. W bielskim Art Studio zostały zmz nagrane 3 utwory zwiastujące nową płytę, które to bardzo szybko znalazły się w czołówkach rankingów przeróżnych portali muzycznych w kategorii najchętniej ściąganych utworów. Rok 2006 przyniósł nagranie debiutanckiej płyty "Uczucia w promocji" we wrocławskim studiu Tower oraz udział w trasie Punky Reggae Live wraz z Farben Lehre, Akurat i Całą Górą Barwinków. W tym momencie zespół nieustannie koncertuje, podróżując po najdalszych zakątkach kraju.

Na wiosnę 2007 Zabili Mi Żółwia ponownie bierze udział w trasie Punky Reggae Live, gdzie prócz Farben Lehre występuje obok Końca Świata. Na początku roku został zrealizowany pierwszy teledysk zespołu do utworu "Wiosna". Jesienią 2007 wraz z zespołem Leniwiec wyruszył w trasę o nazwie "Najwolniejsza Trasa Świata". W 2008 roku zespół przygotowuje i nagrywa materiał na kolejny album, sporadycznie wystepując. W listopadzie 2008 ukazuje się płyta "Twarzą w twarz". Trasa promocyjna albumu obejmuje 45 koncertów jesien/wiosna 2008/2009, gdzie wraz z zespołem Koniec Świata wystepuje w większych polskich miastach. W maju 2009 na perkusji miejsce Przemka zastępuje Karol. Na jesień 2009 zespół planuje stale koncertować oraz przygotować materiał na kolejną płytę.bar

Albumy


1. Akt I - pierwszy połprofesionalny album zespołu Zabili mi Żółwia wydany w 2001 roku, który został mocno rozpowszechniony w Internecie.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Starzec
 2. Nie ma miejsca tutaj dla nas
 3. W Obronie Ziemi
 4. Jaracz
 5. Być człowiekiem
 6. Nałogi
 7. Kwiatek
 8. Dzień wagarowicza
 9. SKA–kanka
 10. Taka sama krew
 11. Serce ogrodu
 12. Gniew
 13. Ideologie
 14. Dezerter
 15. Tolerancja

2. Uczucia w promocji - to piętnaście kompozycji zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej odwołujące się do punkowych protest songów, ale nie tylko. Oprócz wezwań na barykady jak na grupę o punkowych korzeniach przystało Zabili mi żółwia proponują także swoją diagnozę stanu współczesnej świadomości konsumenckiej (Uczucia w promocji), naśmiewają się z dresiarskiej mentalności (King-Kong), snują alegorie wymierzone w polityków (Jada na plaża, Żywioł głupca), a nawet satyrycznie deliberują nad trudnymi wyborami: miłości do dziewczyny przeciwstawionej uzależnieniu od marihuany. Wszystko to podają w bardzo przystępnej, lekkiej, żeby nie powiedzieć: rozrywkowej formie. Choć muzycznie członkowie zespołu nie są wirtuozami to jednak enegia z jaką wyrzucają z siebie swój przekaz, humor zawarty w tekstach i ich bezpretensjonalność zmuszają do wyrobienia w słuchaczu natychmiastowej sympatii wobec Zabili mi żółwia. To wszystko sprawia, że nietrudno jest wyobrazić sobie, że koncerty grupy spod Bielska-Białej muszą wypadać jeszcze ciekawiej niż studyjny zapis ich dotychczasowych dokonań. Album wydany został nakładem Lou&Rocked Boys / Rockers Publishing 30-go marca 2006 roku.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Uczucia w promocji
 2. King Kong
 3. Wiosna
 4. Jaracz
 5. Sklep ze snami
 6. Jada na plaża
 7. Dlaczego
 8. Barykady
 9. Żywioł głupca
 10. Tratwa
 11. Życie jak dym
 12. Mała armia
 13. W murach spalonego miasta
 14. Dezerter
 15. Naloty

3. Twarzą w twarz - ta płyta to 12 dynamicznych kompozycji autorstwa całego bandu, bowiem teksty i muzykę tworzyli zarówno Michał Wojnar, Wojciech Homa, jak i Dominik Barnaś, Danel Przemek czy Kuba Wieczorek. Zespołowa praca przyniosła pożądany efekt w postaci ciekawych, szybkich, dynamicznych kawałków. Album wydany nakładem Lou&Rocked Boys / Rockers Publishing 17-go listopada 2008 roku.

Twarzą w twarz nie jest skomplikowaną układanką. Muzyka jest przyjemna dla ucha, a teksty są trywialne, proste, przez co bardzo szybko trafiają do słuchacza. Nie trzeba się bawić w domysły co autor miał na myśli itp. Jest prosto i na temat i to właśnie chodzi!!!

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Drzewo
 2. Goembe
 3. Marionetka
 4. Discopatia
 5. Ostatni raz
 6. Emigrant
 7. Ile jesteś wart
 8. Jak to się mogło stać?
 9. Mam plan
 10. Historia
 11. Poczekaj na mnie
 12. Rzeczywistość XXI w.


bar

Skład


 • Michał Wojnar - główny wokal
 • Dominik Barnaś - bas
 • Karol Wieczorek - perkusja
 • Wojciech Homa - akordeon i klawisze
 • Jakub Wieczorek - gitara, 2 wokal

Byli członkowie:

 • Michał Wojnar - główny wokal
 • Dominik Barnaś - bas
 • Karol Wieczorek - perkusja
 • Wojciech Homa - akordeon i klawisze
 • Jakub Wieczorek - gitara, 2 wokal


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj